Czy RTG kręgów szyjnych ukaże ewentualne uciskanie kręgów?
Czy zwykle rtg kregów szyjnych ukaże ewentualne uciskanie kregów na jakieś nerwy? co powoduje dretwienie rak i palców? chodzi mi tu o RTG szyi. czy tylko wyłacznie Rezonans ukaże ten problem ?

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie,
Badanie RTG może uwidocznic zmiany zwyrodnieniowe kręgów , które mogą drażnić struktury nerwowe. Pośrednio obrazuje również zmniejszenie przestrzeni międzykręgowych, co pośrednio świadczyć może o dyskopatii czyli chorobie krążka miedzykręgowego. Domyślam się, że miała Pani na myśli właśnie dyskopatię czyli uwypuklenie jądra miażdżystego w kierunku kanału kręgowego gdzie może drażnić struktury nerwowe. W tym przypadku wskazane jest wykonanie badania MRI (pot. rezonans magnetyczny), ponieważ badanie to bardzo dokładnie obrazuje struktury krążka międzykręgowego.
Pozdrawiam.