Dyskopatia wielopoziomowa i wynik RTG kręgosłupa
Co to jest dyskopatia wielopoziomowa i jak to leczyć? Witam serdecznie. Zwracam się do Państwa z prośbą o interpretację opisu wyniku z RTG kręgosłupa. Opis brzmi " Poziome ustawienie kości krzyżowej, zniesienie lordozy. Dyskopatia wielopoziomowa od Th11 do L3" Co ten wynik oznacza i jakie leczenie należałoby podjąć?

KOBIETA, 68 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie,
Dyskopatia to inaczej choroba krążka międzykręgowego. Mówiąc najprościej choroba ta polega na uwypukleniu się jądra miażdżystego, do kanału kręgowego, mogąc powodować ucisk i drażnienie korzeni nerwowych bądź innych struktur kanału kręgowego, przez co daje dolegliwości bólowe. Wielopoziomowa z kolei oznacza, że choroba obejmuję więcej niż jeden krążka miedzykręgowego. Leczenie jest wielorakie począwszy od leczenia zachowawczego (farmakoterapia, fizjoterapia), skończywszy na leczeniu chirurgicznym. Dlatego sugeruję udać się z wynikiem do lekarza neurologa, neurochirurga lub zlecającego badanie w celu konsultacji oraz ustalenia dalszego postępowania.
Pozdrawiam.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.