Czy ryzyko zajścia w ciążę jest spore w tym przypadku?

Dzień dobry w czwartek 1.07.2021 nad ranem uprawiałam seks przerywany z chłopakiem, nie jesteśmy pewni czy wyciągną na czas, napewno nie doszedł cały bo duzo spermy miał na brzuchu, dodam ze okres miałam 15 maja a w czerwcu nie ale czasami tak mam akurat w ten dzien wypadały mi dni owulacji, okres planowany na 15-20 lipca, po około 36 godzin wzięłam tabletkę dzień po ellaone troszkę się złe czułam i bolało mnie podbrzusze jak przy okresie, czy ryzyko zajścia w ciąże jest duzo czy może raczej znikome prawie nawet wcale. Dodam tez ze mogłam się troszkę ubrudzić w okolicach pochwy od tej spermy z brzucha, ale miałam majtki. Proszę o szybka odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej jest niewielkie. Ciężko je określić za pomocą danych liczbowych, jednak w przybliżeniu jest to około 2%, co oznacza, że 2 kobiety na 100 korzystających z tej metody zapobiegania ciąży może w nią zajść, pomimo zastosowania tej formy antykoncepcji.

Wpływ na taki rozwój sytuacji ma jednak wiele czynników: między innymi wiek, stan zdrowia partnerów czy czas, w jakim doszło do zbliżenia. Skoro jednak miała Pani na sobie bieliznę, to była to skuteczna bariera dla plemników i ryzyko ciąży w takim przypadku byłoby bliskie zeru.

Najlepiej jednak poczekać i wykonać test ciążowy z krwi lub moczu, aby mieć pewność, że nie doszło do zapłodnienia. Test ciążowy z moczu najwcześniej można zrobić po około dwóch tygodniach od współżycia.

W międzyczasie może Pani zapoznać się z artykułem opisującym środek ellaOne, który znajduje się pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ellaone-co-naprawde-wiemy-o-tabletce-dzien-po.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.