Czy ryzykować podanie szczepionki Pentaxim po wystąpieniu silnej reakcji skórnej, która przerodziła się w AZS?

Czy ryzykować podanie szczepionki PENTAXIM - po wystąpieniu silnej reakcji skórnej, która przerodziła się w AZS? (diagnoza dermatologa). Dziecko po podaniu szczepionki PENTAXIM zaczęło mieć alergię (pokarmy oraz czynniki zewnętrzne), której wcześniej nie miało. Dodam może jeszcze, że w rodzinie nie ma alergików oraz osoby obciążonej AZS. Czy jest to przeciwskazanie do dalszych szczepień?

Lek. Tomasz Budlewski

Odpowiednia kwalifikacja dziecka do szczepienia jest możliwa podczas wizyty lekarskiej. Proszę udać się do pediatry. Po badaniu będzie możliwe ustalenie odpowiedniego postępowania.