Czy są przeciwwskazania, aby zajść w ciążę, jeżeli wyniki badań TOXO IgG i IgM są dodatnie?

Witam serdecznie, mam 33 lata, chciałabym się starać o drugie dziecko, jednak mam problem, gdyż moje wyniki badań toksoplazmozy IGG i IGM wciąż rosną. 4 lata temu urodziłam zdrowe dziecko, chociaż wykryto u mnie w 5. miesiącu ciąży toksoplazmozę (nie byłam leczona w ciąży, gdyż lekarz prowadzęcy stwierdził, że miano IGM są niskie i nie ma takiej potrzeby) - było IGG 58,1 IU/mL , IGM 2,371 INDEX. Dziecko urodziłam zdrowe - miano IGG dziecka 78 IU/mL. Od początku tego roku leczę toksoplazmozę. Badania z 12.01.2010: zakres opis normy IGG > 10,5 IU/mL dodatni zakres opis normy IGM > 1,0 S/CO dodatni z moich badań: TOXO G - 302 IU/mL, TOXO M - 26,74 S/CO. Rozpoczęłam antybiotyk R*** (2 x 1 tabl., łącznie 40 tabl. przez 20 dni, przerwa 2 tygodnie i następna taka sama kuracja). Badanie z 09.04.2010 (wyższe po antybiotyku) TOXO G - 329,6 IU/mL TOXO M - 29,71 S/CO. Wzięłam trzecią partię antybiotyku (40 tabl.) przez 20 dni. Badanie z 09.07.2010 (IGM jeszcze wyższe) TOXO G - 317,9 IU/mL TOXO M - 31,38 S/CO. Zrobiłam też badanie na awidność przeciwciał w klasie IgG 0,62 INDEX. NORMY- wysoka awidność powyżej 0,3 - wyklucza zakażenie. Chciałabym jeszcze zaznaczyć, że nie mam żadnych objawów toksoplazmozy. Badanie morfologii krwi też jest dobre. Bardzo proszę o odpowiedź - czy jest to możliwe, że IGG i IGM wciąż rosną i są przeciwwskazania, żeby zajść w ciążę? Czy muszę poczekać, aż IGM całkiem "zniknie"? Pozdrawiam
33 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

W diagnostyce toksoplazmozy bardziej miarodajnym badaniem jest awidność IgG - wysoka wyklucza czynną infekcję pierwotniakową, stanowiącą zagrożeniem dla płodu w czasie ciąży. W przypadku badań serologicznych zdarza się czasami , że toksoplazmozowe przeciwciała klasy M mogą utrzymywać się przez wiele lat we krwi zarażonej osoby, mimo że ostra faza choroby minęła.

Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z specjalistą chorób zakaźnych, który może ostatecznie wypowiedzieć się o braku przeciwskazań do Pani zajścia w ciążę.