Czy są to objawy nowotworu?

Nazywam się Martyna, mam 18 lat. Od kilku dni boli mnie lewa pierś od strony zewnętrznej. Próbowałam sama się badać, ale nie mam pewności, czy czuję jakieś guzki. Zauważyłam tylko różnicę pomiędzy lewą a prawą piersią podczas dotykania. Nie wiem, jak powinien być wyczuwalny ewentualny guz, w każdym razie czuję coś niepokojącego. Jeśli to ważne, za ok. 2 tygodnie zacznie mi się okres. Proszę o pomoc.

Witam serdecznie,

Bolesność piersi może być spowodowana różnymi przyczynami, nie należy myśleć (szczególnie w tym wieku) o nowotworze złośliwym. Przeważnie przyczyna leży w zaburzeniach hormonalnych, a także nieodpowiednim trybie życia (picie dużej ilości kawy, herbaty, palenie tytoniu, stosowanie diety bogatej w tłuszcze zwierzęce).

Proszę zgłosić się do lekarza ginekologa, który Panią zbada i w razie potrzeby skieruje na dodatkowe badania.

Pozdrawiam serdecznie