Czy są to oznaki zbliżającego się porodu?

Witam. Jestem w 38tc i 2 dni. Wczoraj po stosunku z partnerem, kilka godzin pozniej dostałam bóli w podbrzuszu ktore trwały po ok. 1 minute kazdy i powtarzały się co ok. 6 minut. Po około godzinie czasu tego wszystko ustało. Około godziny 22 odszedł mi prawdopodobnie czop śluzowy. Po bólach które wydawały mi się skurczami do końca dnia i cala noc twardniał mi brzuszek. Dzisiaj od rana również tak się dzieje oraz korzystałam z ubikacji częściej niż zwykle (kał był rzadszy niż wczesniej). Dodam ze ginekolog kazala stymulować mi brodawki. Mam nadzieje ze to oznaka zbliżającego się porodu, ponieważ juz moj organizm ma dość. A może jest coś nie tak? Dodam ze przy twardnieniu odczuwam tylko dyskomfort bez żadnego bólu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisane przez Panią objawy świadczą o zbliżającym się porodzie. Twardnienie brzucha pojawia się w ostatnim miesiącu ciąży i oznacza skurcze przepowiadające. To naturalny etap, podczas którego organizm daje znać, że przygotowuje się do porodu.

Kiedy szyjka macicy skróci się, wówczas odchodzi czop śluzowy. To również zwiastun porodu. U niektórych kobiet czop ten odchodzi zaledwie kilka godzin przed porodem, natomiast u innych na kilka lub kilkanaście dni przed rozwiązaniem.

Ponadto seks w ostatnich tygodniach ciąży może przyspieszyć poród, a wspomina Pani, że owe dolegliwości pojawiły się właśnie po stosunku.

Proszę zachować czujność, gdyż prawdopodobnie lada moment dojdzie do rozwiązania. Życzymy powodzenia!

O objawach porodu przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.