Czy są to oznaki zbliżającego się porodu?
Witam. Jestem w 38tc i 2 dni. Wczoraj po stosunku z partnerem, kilka godzin pozniej dostałam bóli w podbrzuszu ktore trwały po ok. 1 minute kazdy i powtarzały się co ok. 6 minut. Po około godzinie czasu tego wszystko ustało. Około godziny 22 odszedł mi prawdopodobnie czop śluzowy. Po bólach które wydawały mi się skurczami do końca dnia i cala noc twardniał mi brzuszek. Dzisiaj od rana również tak się dzieje oraz korzystałam z ubikacji częściej niż zwykle (kał był rzadszy niż wczesniej). Dodam ze ginekolog kazala stymulować mi brodawki. Mam nadzieje ze to oznaka zbliżającego się porodu, ponieważ juz moj organizm ma dość. A może jest coś nie tak? Dodam ze przy twardnieniu odczuwam tylko dyskomfort bez żadnego bólu.

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
opisane przez Panią objawy świadczą o zbliżającym się porodzie. Twardnienie brzucha pojawia się w ostatnim miesiącu ciąży i oznacza skurcze przepowiadające. To naturalny etap, podczas którego organizm daje znać, że przygotowuje się do porodu.
Kiedy szyjka macicy skróci się, wówczas odchodzi czop śluzowy. To również zwiastun porodu. U niektórych kobiet czop ten odchodzi zaledwie kilka godzin przed porodem, natomiast u innych na kilka lub kilkanaście dni przed rozwiązaniem.
Ponadto seks w ostatnich tygodniach ciąży może przyspieszyć poród, a wspomina Pani, że owe dolegliwości pojawiły się właśnie po stosunku.
Proszę zachować czujność, gdyż prawdopodobnie lada moment dojdzie do rozwiązania. Życzymy powodzenia!
O objawach porodu przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-porodu.