Czy sama witamina D pomoże?

Witam u mojej mamy stwierdzili silne zapalenie wątroby lecz nie dostała żadnych leków ani wytycznych. Gdy zadzwoniła do drugiego lekarza kazał brać tylko witamine D, lecz czy sama witamina pomoże? Jak leczyć dany problem? Nie pokoje się ponieważ lekarz mówił że zapalenia mogą być nawet na tle rakotwórczym.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

leczenie stanów zapalnych wątroby zależne jest od etiologii choroby. Niestety nie podaje Pani żadnych szczegółów dotyczących choroby mamy, stąd trudno o jednoznaczną odpowiedź.

Wirusowe zapalenia wątroby (wywoływane przez wirusy HAV i HEV, HBV, HDV i HCV) leczy się objawowo oraz interferonem lub lekami z grupy inhibitorów odwrotnej transkryptazy. W przypadku alkoholowego zapalenia wątroby leczenie opiera się na abstynencji oraz diecie i suplementacji witamin. Niealkoholowe czy autoimmunologiczne stany zapalne wątroby, powodowane np. toksynami, lekami leczy się zarówno przyczynowo, jak i objawowo.

Więcej informacji na temat zapalenia wątroby odnajdzie Pani w naszych artykułach, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zapalenia-watroby-charakterystyka-alkohol-ropien oraz https://portal.abczdrowie.pl/wirusowe-zapalenie-watroby.

Jak Pani widzi, sposób leczenia choroby wątroby zależy od dokładnej diagnozy i ustalenia źródła problemu. Jeżeli ma Pani wątpliwości co do diagnozy lekarza, a także odczuwa Pani niedosyt w związku z brakiem dostatecznego poinformowania Pani na temat dalszego postępowania terapeutycznego, proszę ponownie skonsultować się z lekarzem i zapytać o szczegóły postępowania.

Problematykę diety w leczeniu chorób zapalnych wątroby porusza materiał dostępny pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-watrobowa-jadlopspis.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.