Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 9 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy sama witamina D pomoże?

Witam u mojej mamy stwierdzili silne zapalenie wątroby lecz nie dostała żadnych leków ani wytycznych. Gdy zadzwoniła do drugiego lekarza kazał brać tylko witamine D, lecz czy sama witamina pomoże? Jak leczyć dany problem? Nie pokoje się ponieważ lekarz mówił że zapalenia mogą być nawet na tle rakotwórczym.
KOBIETA, 21 LAT 2 miesiące temu

Nawroty choroby w przypadku WZW typu B i C

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

leczenie stanów zapalnych wątroby zależne jest od etiologii choroby. Niestety nie podaje Pani żadnych szczegółów dotyczących choroby mamy, stąd trudno o jednoznaczną odpowiedź.

Wirusowe zapalenia wątroby (wywoływane przez wirusy HAV i HEV, HBV, HDV i HCV) leczy się objawowo oraz interferonem lub lekami z grupy inhibitorów odwrotnej transkryptazy. W przypadku alkoholowego zapalenia wątroby leczenie opiera się na abstynencji oraz diecie i suplementacji witamin. Niealkoholowe czy autoimmunologiczne stany zapalne wątroby, powodowane np. toksynami, lekami leczy się zarówno przyczynowo, jak i objawowo.

Więcej informacji na temat zapalenia wątroby odnajdzie Pani w naszych artykułach, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zapalenia-watroby-charakterystyka-alkohol-ropien oraz https://portal.abczdrowie.pl/wirusowe-zapalenie-watroby.

Jak Pani widzi, sposób leczenia choroby wątroby zależy od dokładnej diagnozy i ustalenia źródła problemu. Jeżeli ma Pani wątpliwości co do diagnozy lekarza, a także odczuwa Pani niedosyt w związku z brakiem dostatecznego poinformowania Pani na temat dalszego postępowania terapeutycznego, proszę ponownie skonsultować się z lekarzem i zapytać o szczegóły postępowania.

Problematykę diety w leczeniu chorób zapalnych wątroby porusza materiał dostępny pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-watrobowa-jadlopspis.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy