Czy mogę planować kolejną ciążę po leczeniu WZW?

27.03 poronilam w 18tc. Maj i czerwiec leczylam sie na WZW C lekiem Maviret Pytanie brzmi.:czy moge juz planować kolejne zajscie w ciąże. Mam 40 lat. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam,

leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C to w wielu przypadkach tzw. terapia skojarzona. Polega ona na podawaniu choremu interferonu alfa 2a lub 2b oraz rybawiryny. Rybawiryna wykazuje negatywny wpływ na płód, dlatego nie zaleca się planowania ciąży podczas tej terapii oraz do sześciu miesięcy po jej zakończeniu.

W ulotce leku Maviret widnieje informacja o braku bądź ograniczonych danych dotyczących stosowania go w czasie ciąży. Należy więc zachować ostrożność i nie przyjmować go w tym szczególnym czasie. Brakuje jednak informacji co do planowania ciąży po zakończeniu leczenia, dlatego najlepiej byłoby porozmawiać z lekarzem, który zna Pani historię medyczną i może wypowiedzieć się na ten temat.

Podobne pytanie pojawiło się w naszym serwisie pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzw-typu-c-a-planowanie-ciazy.

Więcej informacji na temat choroby znaleźć można pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/wirusowe-zapalenie-watroby-typu-c.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.