Czy powinienem zastosować specjalną dietę?

Dzień dobry, niedawno zostałem zdiagnozowany z WZW typu B. Byłem już u dwóch lekarzy chorób zakaźnych i żaden nie wspominał o diecie. Jedna lekarka wspomniała nawet, że nie muszę zmieniać diety, czy to prawda? Czy może powinienem stosować specjalną dietę? Jeśli tak to jaką?

Redakcja abcZdrowie

Witam, wirusowe zapalenie wątroby typu B to groźna choroba zakaźna, której nie wolno bagatelizować. Nieleczona może prowadzić nawet do nowotworu lub marskości wątroby. Leczenia przyczynowego nie ma, stosuje się tylko leki, które przeciwdziałają namnażaniu się wirusa w organizmie i stymulują układ odpornościowy do walki. W fazie ostrej zapalenia wątroby pacjent powinien dużo wypoczywać, unikać wysiłku fizycznego i nie powodować obciążenia wątroby – a zatem pozostawać na restrykcyjnej diecie. Więcej o WZW typu B przeczyta Pan w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wirusowe-zapalenie-watroby-typu-b-objawy-i-powiklania. Nie napisał Pan w jakiej fazie jest choroba u Pana, a jest to istotne. Skoro lekarz nie dał Panu zalecenia wprowadzenia diety, być może nie widzi takiej potrzeby w obecnej sytuacji. Oczywiście warto zadbać o wątrobę i wyeliminować z diety to, co jej najbardziej szkodzi oraz alkohol, papierosy i inne używki, by dodatkowo jej nie obciążać. Jeśli chodzi o posiłki, to przy chorobach wątroby powinny być one częste, lekkostrawne – należy unikać rzeczy tłustych, smażonych, wzdymających. Na ten temat może Pan poczytać w tym miejscu: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-watrobowa-jadlopspis. Przed wprowadzeniem takiej diety, zwłaszcza jeśli radykalnie różni się od tej, jaka obecnie nam towarzyszy, warto skonsultować to z dietetykiem oraz lekarzem prowadzącym. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.