Podejrzenie bąblowicy i zastosowanie diety wątrobowej

Witam! Chciałam prosić o poradę. Jestem w trakcie badań diagnostycznych dotyczących wątroby- obraz jest niejasny więc i ciężko stwierdzić co to dokładnie jest. Aktualnie czekam na wyniki badań (istnieje podejrzenie bąblowicy). Zalecana jest dla mnie dieta wątrobowa ale nikt nie wyjaśnił mi na czym ona polega. w internecie można znaleźć bardzo dużo ale jednak sprzecznych informacji. Głównie są to wskazania przy nowotworach bądź marskości- nic o chorobach pasożytniczych. Proszę o podpowiedź.

Proszę na temat diety poczytać sobie na stronach:
https://portal.abczdrowie.pl/dieta-watrobowa-jadlopspis
http://dietydlazdrowia.cba.pl/index.php/diety/40-zalecenia-dietetyczne-dieta-watrobowa
http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/dieta-przy-problemach-z-watroba-zasady-diety-watrobowej_41140.html

Droga Pani!

Określenie "dieta wątrobowa" przechodzi już do przeszłości. Jest to określenie stosowane głównie w szpitalach czy przez lekarzy, jednakże staramy się uświadamiać zainteresowanych, że takowe nazewnictwo jest nieprawidłowe, Proponuję, aby skontaktowała się Pani z dietetykiem, który pomoże dobrać Pani odpowiednie dla Pani dolegliwości produkty, podsunie także pomysły na ich wykorzystywanie. Wskaże również produkty czy zachowania, których nalezy się wystrzegać. Dobra dieta to taka, która jest indywidualnie dobierana dla każdego pacjenta.
Pozdrawiam!

Szanowna Pani,
Dieta wątrobowa to stare określenie, które jeszcze pojawia się w szpitalach. W zależności od choroby, może różnić się zaleceniami. Z podstawowych zaleceń: powinna to być dieta lekkostrawna (podaż ok 25 g błonnika na dobę), z wykluczeniem pokarmów wzdymających, ostrych przypraw i używek (alkoholu, mocnych kaw i herbat).

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl