Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Podejrzenie bąblowicy i zastosowanie diety wątrobowej

Witam! Chciałam prosić o poradę. Jestem w trakcie badań diagnostycznych dotyczących wątroby- obraz jest niejasny więc i ciężko stwierdzić co to dokładnie jest. Aktualnie czekam na wyniki badań (istnieje podejrzenie bąblowicy). Zalecana jest dla mnie dieta wątrobowa ale nikt nie wyjaśnił mi na czym ona polega. w internecie można znaleźć bardzo dużo ale jednak sprzecznych informacji. Głównie są to wskazania przy nowotworach bądź marskości- nic o chorobach pasożytniczych. Proszę o podpowiedź.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Badania krwi - AIAT

AIAT to inaczej aminotransferaza alaninowa. Jest to enzym wątrobowy, który bierze udział w przemianach białek. Czego dotyczy badanie? Jakie są prawidłowe wyniki ? Dowiedz się, oglądając film.

Dietę wątrobową zaleca się ludziom, których wątroba słabiej pracuje lub w której występują jakieś zmiany patologiczna. Dieta wątrobowa obejmuje więc i przypadku marskości i zmian typu nowotworowego czy pasożytniczego.
Proszę na temat diety poczytać sobie na stronach:
https://portal.abczdrowie.pl/dieta-watrobowa-jadlopspis
http://dietydlazdrowia.cba.pl/index.php/diety/40-zalecenia-dietetyczne-dieta-watrobowa
http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/dieta-przy-problemach-z-watroba-zasady-diety-watrobowej_41140.html

Specjalista chirurgii ogólnej.
0

Droga Pani!

Określenie "dieta wątrobowa" przechodzi już do przeszłości. Jest to określenie stosowane głównie w szpitalach czy przez lekarzy, jednakże staramy się uświadamiać zainteresowanych, że takowe nazewnictwo jest nieprawidłowe, Proponuję, aby skontaktowała się Pani z dietetykiem, który pomoże dobrać Pani odpowiednie dla Pani dolegliwości produkty, podsunie także pomysły na ich wykorzystywanie. Wskaże również produkty czy zachowania, których nalezy się wystrzegać. Dobra dieta to taka, która jest indywidualnie dobierana dla każdego pacjenta.
Pozdrawiam!

0

Szanowna Pani,
Dieta wątrobowa to stare określenie, które jeszcze pojawia się w szpitalach. W zależności od choroby, może różnić się zaleceniami. Z podstawowych zaleceń: powinna to być dieta lekkostrawna (podaż ok 25 g błonnika na dobę), z wykluczeniem pokarmów wzdymających, ostrych przypraw i używek (alkoholu, mocnych kaw i herbat).

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy