Czy samo TSH w normie wystarczy do wykluczenia choroby tarczycy?

Dzień dobry Chciałam zapytać czy samo tsh w normie wystarczy do wykluczenia choroby tarczycy mimo praktycznie wszystkich objawów jak senność, szybkie męczenie, tycie, obrzęki ciała, napuchnięta nienaturalnie twarz, górna warga i powieki, nieregularne miesiączki, ciągłe uczucie zimna, trądzik, wypadanie włosów, bóle głowy, niskie ciśnienie, zaparcia, trudności z oddychaniem przy nasilonych obrzękach, zaparcia, swędząca, sucha skóra.Na co te objawy mogą jeszcze wskazywać? Pozdrawiam

Dzień dobry,

TSH jest badaniem przesiewowym i jego prawidłowy poziom z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na to, że FT4 i FT3 są w normie. Jakkolwiek w życiu zdarzają się odstępstwa od tej reguły, np. zespół niskiej T4 lub T3, przy których TSH jest prawidłowe TSh, a hormony tarczycy w normie. W przypadku wola wieloguzkowego tarczycy TSH może również być, w normie, a struktura tarczycy jest nieprawidłowa. Proszę wykonać antyTPO i aTG -może mieć Pani na przykład autoimmunizacyjne zapalenie tarczycy, a TSH może jeszcze znajdować się w normie. Temat rzeka... Prponowałbym oznaczenie FT4, FT3, antyTPo, aTG, morfologii z rozmazem i usg tarczycy. Najlepiej wcześniej udać się do endokrynologa, bo może z uwagi na Pani objawy trzeba będzie sprawdzić jeszcze androgeny. Konieczne jest dokładne zbadanie Pani i wywiad, a potem można planować dokładną diagnostykę i postawić precyzyjną diagnozę.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych