Czy skuteczność doustnej antykoncepcji została zachowana?

Witam serdecznie, podczas ostatniego wyjazdu miałam problem z wypróżnianiem się. Na początku 7-dniowej przerwy wzięłam tabletkę B***, która wywołała biegunkę. Następnie po kolejnym tygodniu bez wypróżnień wzięłam ok. godz. 23 pół tabletki B***, co nie spowodowało jednak wypróżnienia w związku z czym następnego dnia około godz. 23 wzięłam całą tabletkę, która spowodowała w następnym dniu wypróżnienie, ale nie biegunkę. Zaznaczę, że tabletki antykoncepcyjne L*** biorę około godz. 13 i podczas stosowania B*** był to pierwszy tydzień stosowania tabletek. Czy takie stosowanie tego leku spowoduje obniżenie wchłaniania się tabletek? Normalnie nie zażywam żadnych leków przeczyszczających ani innych herbat wspomagających trawienie. Czy takie sporadyczne zastosowanie ma istotny wpływ i istnieje ryzyko ciąży, jeżeli ostatni stosunek był podczas 7-dniowej przerwy. i jeszcze ostatnie pytanie czy krwawienie z odstawienia skraca żywotność plemników jako niekorzystne środowisko? Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Krew ma lekko zasadowe pH. Natomiast środowisko kwaśne zmniejsza żywotność plemników. Dlatego krwawienie nie zmniejsza żywotności plemników.
Ponieważ nie doszło do biegunki to działanie tabletek antykoncepcyjnych powinno być zachowane. Jednak przy kolejnym zażywaniu wymienionego preparatu może dojść do biegunki. Wówczas nie można będzie liczyć na pełne działanie tabletek antykoncepcyjnych.

Pozdrawiam