Czy działanie tabletek zostało zachowane?

Dzień dobry, czy jeśli jednego dnia wzięłam dwie tabletki antykoncepcyjne z powodu biegunki, pierwszą o normalnej godzinie 13, a druga po 17(wtedy już nie miałam biegunki), kontynuowałam przyjmowanie tabletek normalnie przez kolejne 2 dni i o jeden dzień wcześniej przeszłam do 7 dniowej przerwy to czy działanie tabletek zostało zachowane? Dodam że nowy blistrer Vibin mini zaczęłam od razu po przerwie.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

działanie tabletek antykoncepcyjnych w opisanej przez Pani sytuacji będzie zachowane.

Brak jednej tabletki, którą przyjęła Pani z powodu biegunki poskutkował brakiem ostatniej pigułki. W takim przypadku siedmiodniową przerwę robi się dzień wcześniej i od razu po niej rozpoczyna się kolejne opakowanie tabletek – również dzień wcześniej niż dotychczas.

Takie postępowanie jest jak najbardziej prawidłowe i nie wymaga stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Bardzo dobrze Pani postąpiła!

Potwierdzeniem są słowa naszych ekspertów pod podobnymi do Pani pytaniami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wczesniejsze-rozpoczecie-7-dniowej-przerwy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zbyt-szybkie-rozpoczecie-7-dniowej-przerwy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zgubilam-ostatnia-tabletke-antykoncepcyjna-co-powinnam-teraz-zrobic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.