Czy Solpadeina zaszkodziła ciąży?

Dzien dobry, spóźnia mi sie miesiączka 5 dni , zrobilam dzisiaj test ciąży wyszedl pozytywny. Od 2 dni bolala mnie glowa i od 2 dni wzielam tabletke solpadine 2 razy. Teraz strasznie sie martwie czy mogłam zaszkodzić tą tabletka. Bardzo prosze o pomoc . Do kiedy zarodek jest chroniony przez używanie czegos nie odpowiedniego? Bardzo prosze o pomoc bo sie strasznie martwię

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zasadniczo leki przeciwbólowe nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży. Niemniej jednak Pani w momencie przyjęcia leku nie była świadoma tego, że jest w ciąży. Ponadto w obecnej sytuacji musi mieć Pani świadomość, że ciąża jest bardzo wczesna i na pewno trzeba być dobrej myśli, że będzie rozwijać się prawidłowo. Na tym etapie ciąży jednak może jeszcze się zdarzyć wszystko, łącznie z poronieniem. Natura bowiem tak zaprogramowała kobiecy organizm i rozwój ciąży, że czasem na skutek nieprawidłowości, aberracji chromosomów, które prowadzą do ciężkich wad letalnych ciąża terminuje się sama na bardzo wczesnym etapie. Dlatego też, jeśli ciąża jest zdrowa to niewielkie ilości środków przeciwbólowych nie powinny jej mocno zaszkodzić. Nie zmienia to jednak faktu, że trzeba unikać przyjmowania leków przeciwbólowych później. Na dzień dzisiejszy należy udać się na kolejne badanie ginekologiczne zgodnie z harmonogramem diagnostyki prenatalnej.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-brac-leki-na-depresje-i-srodki-przeciwbolowe

https://portal.abczdrowie.pl/leki-w-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-leki-sa-dozwolone-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.