Czy środek na owady ma wpływ na zdrowie?

Witam, Czy płytki owadobójcze uwalniające stopniowo substancje owadobójcze mogą szkodzić zdrowiu? Substancja czynna płytki: transflutryna – 9g/100g, praletryna – 0,2g/100g, esbiotryna – 0,2g/100g, geraniol – 2g/100g. Zawiera: geraniol, linalol. Od kilku dni mam uczucie jakby przesuszenia gardła podobnie jak przy infekcji krtani aczkolwiek bez innych objawów. Czy może to być spowodowane obecnością płytek owadobójczych.

Szanowna Pani, substancje te jak najbardziej miga być przyczyna niekorzystnych reakcji, głównie alergicznych. Jeśli zauważyła Pani związek umieszczenia tych płytek z wystąpieniem objawów to radziłabym usunięcie płytek owadobójczych. Geraniol, który jak Pani podała jest składnikiem tych płytek może powodować alergiczny wyprysk kontaktowy. Jest także substancja lotną- może powodować objawy na odległość. Po spożyciu może on powodować alergiczne zapalenie błon śluzowych jamy ustnej i gardła a także alergiczny wyprysk kontaktowy. Inne składniki tez mogą wpływać negatywniez W zaleceniach producenta zwykle znajduje się tez instrukcja dotycząca odpowiedniego umieszczenia płytki w wentylowanych pomieszczeniach. Oczywiscie uczucie przesuszenia gardła może być spowodowane innymi przyczynami. Ale jeśli objawy przeszkadzają i pojawiły się w momencie zainstalowania płytek- sugerowałabym ich usunięcie, zmiane na inne lub zmianę ich rozmieszczenia w domu. Pozdrawiam serdecznie i zycze zdrowia Anastazja Szlauer-Stefańska