Czy stany depresyjne mogą mieć związek z tarczycą?

Witam, mam pytanie odnośnie tarczycy, postanowiłam sprawdzić ponieważ mam silne stany depresyjne i szukam przyczyny. nie wiem natomiast czy rzeczywiście w dobrym kierunku szukam bo nie wiem jak zinterpretować wyniki mam 31 lat i z tego co znalazlam w internecie pdejrzewam nadczynnosc tarczycy pytanie moje czy słusznie. a oto moje wyniki TSH 0,800 norma 0,350-4,940 ft3 2,53 norma 1,71-3,71 ft4 0,89 norma 0,70-1,48 anty TG 2,06 norma 0,00-4,11 anty TPO <0,16 norma 0,00-5,61

Dzień dobry,

Na podstawie wyników Pani badań nie ma podstaw do rozpoznania nadczynności tarczycy. Wynik badania wskazuje na eutyreozę - czyli wyniki badań hormonalnych są w normie. Proszę nie zapominać o zalecanej suplementacji witaminy D3 - niskie stężenie mogą zwiększać predyspozycję występowania zaburzeń depresyjnych. Może Pani zakupić sobie jakiś preparat witamino-mineralny dla kobiet, aby wykluczyć ewentualne niedobory jako przyczynę obniżenia nastroju. Warto w suplementacji dodatkowo zastosować kwasy 3 OMEGA w dawce około 2 g/dobę. Jeżeli m Pani taką możliwość , proszę rozważyć krótki urlop w słonecznym kraju (słońce pozytywnie wpływa na nastrój, a jego brak może mieć negatywne konsekwencje). Jeśli powyższe rady nie będą wystarczająco skuteczne, sugerowałbym udanie się do specjalisty (szczególnie jeśli depresja ma charakter sytuacyjny np. nastąpiła wskutek jakiegoś wydarzenia), Lekarz na podstawie zebranego wywiadu i wykonania testu oceniającego nasilenie depresji dobierze Pani najlepsze leki. Jeśli Pani chce sprawdzić jak bardzo nasilone są objawy depresyjne proszę w internecie odszukać Formularz skali depresji Becka - jest powszechnie dostępy, wypełnić go i podliczyć ilość punktów. Większość dostępnych formularzy ma również interpretację wyniku. Jeśli depresja będzie miała charakter ciężki, proszę nie czekać i jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Jeśli ma Pani silne obawy przed wizytą u psychiatry, proszę wcześniej skorzystać z porady psychologa/psychoterapeuty, często potrafią pomóc. Życzę dużo zdrowia i mam nadzieję, że samopoczucie wkrótce się poprawi.

Z poważaniem,

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych