Czy starać się o receptę na ten lek?

Ostatnio byłam leczona metotreksatem 12,5 mg raz w tygodniu. Byłam bardzo zadowolona z efektów. Wybrałam 50 tabletek. Od dwu miesięcy już nie biorę tego leku i łuszczyca wróciła. Czy w obecnej sytuacji COVID postarać się o receptę na ten lek czy poczekać aż minie pandemia

Redakcja abcZdrowie

Witam, łuszczyca jest chorobą przewlekłą, a jej leczenie – tylko objawowe. W związku z tym pozostawiona sama sobie – nawraca. Dlatego też istotna jest ciągłość kuracji, nie tylko farmakoterapii. Należy także pamiętać o diecie, trybie życia, a także o smarowaniu maścią zmienionych chorobowo miejsc. Jeżeli to nie wystarcza, lekarz może zaordynować środki doustne – tak jak to miało miejsce w Pani przypadku. Skoro inne metody leczenia nie przynoszą skutku, a choroba powraca, to warto wdrożyć leczenie. O tym jednak decyduje lekarz. Tutaj podpowiedź naszego eksperta dotycząca leczenia łuszczycy, zachęcam do zapoznania się: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leczenie-pomocniczew-luszczycy. Nie warto jednak czekać na zakończenie epidemii, ponieważ uzyskanie e-recepty nie powinno nastręczać większych trudności. Proszę pamiętać, że przychodnie lekarskie i przychodnie POZ funkcjonują, udzielając pacjentom teleporad i, w razie konieczności, każdy lekarz może wystawić receptę, po którą nie musi Pani fatygować się do przychodni. Oznacza to minimalizację ryzyka zakażenia COVID-19. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania
diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.