Czy stosowanie estrogenów utrudniało mi zajście w ciążę?

Staramy się długo o dziecko, bo od końca września 2009 roku. Wtedy to było prawie niemożliwe, bo cały czas stosowałam plastry S*** s*** na wyrównanie estrogenów. Potem przyjmowałam F*** i przerwałam kurację (po 11 miesiącach leczenia). Od 17 maja biorę tylko D*** z powodu niskiego poziomu progesteronu. Do tego wykryto, że nie miałam owulacji (ale to tylko ten miesiąc był brany pod uwagę). Lekarz kazał wziąć C*** na owulację, ale zaczęłam pić zioła, które mają ją wywołać. Mam nadzieję, że w końcu się uda. Tak naprawdę nie wiem, czy stosowanie estrogenów utrudniało mi przez tyle miesięcy zajście w ciążę?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć Pani na to pytanie. O zajściu w ciążę decyduje wiele czynników, w tym także hormonalnych - nie tylko ze strony kobiety, ale także od strony mężczyzny, dlatego radziłabym, aby i Pani mąż udał się na badanie nasienia, aby wykluczyć, czy po jego stronie nie ma istotnych zaburzeń.

Myślę że dobrym rozwiązaniem będzie w Pani przypadku powtórne wykonanie USG, aby sprawdzić, czy występuje owulacja plus poszerzony pakiet badań hormonalnych (prolaktyna, progesteron, LH, FSH, estrogeny, TSH, fT3, fT4).
Proszę zwrócić uwagę na odpowiednią dietę, proflikatycznie łykać kwas foliowy.

Życzę owocnych starań.