Witam serdecznie,
Wykonane badania nie wykazały przyczyny Pana dolegliwości. Zatem problem nie dotyczy układu sercowo-naczyniowego. Warto również wykonać rtg klatki piersiowej aby wykluczyć przyczyny ze strony układu oddechowego. Gdyby ono również nie wykazało odchyleń od normy to przyczyną Pana dolegliwości jest stres. Powinien Pan więcej odpoczywać. Trzeba znaleźć sposób na relaks.
Pozdrawiam
Witam,
jeśli wykluczone są choroby somatyczne, całkiem możliwe, że Pana dolegliwości wynikają z podłoża psychogennego.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
Zalecana jest psychoterapia, wsparcie psychologiczne ze względu na rodzaj pracy jaką Pan wykonuje, kompleksowe leczenie ukierunkowane na rehabilitację psychiczną - policja dysponuje takimi placówkami, wskazana jest tego typu pomoc.
Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie,
Pana stanowisko pracy na pewno daje powody do stresu. Czasem przeżywamy stres "w środku", nie okazując go innym, co często objawia się potem zaburzeniami psychosomatycznymi. Inne osoby pokazują na zewnątrz, że się stresują i to nie oznacza, że one również nie mogą mieć problemów.
W przypadku, gdy wykluczono podłoże somatyczne Pana dolegliwości, bardzo prawdopodobne jest to, że są one połączone z psychiką (stres, napięcie, silne emocje - często tłumione).
Zalecałabym konsultacje z psychologiem/psychoterapeutą. Wspólnie porozmawiacie o tym, co dzieje się na co dzień w Pana życiu, by móc dojść do podłoża obecnych trudności.
Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy nerwica może powodować arytmię? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy mam bóle somatyczne? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy bóle w klatce piersiowej, uczucie duszności i zawroty głowy to mogą być objawy nerwicy lękowej? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak uśmierzyć ból jelit związany ze stresem? – odpowiada Mgr Daniel Lipka
- Czy przy nerwicy lękowej występuje wysoki puls? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jakie mogą być przyczyny tachykardii? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy uczucie duszenia i ucisku w gardle może być wynikiem refluksu czy raczej stresu? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Skąd się bierze uczucia ciała obcego w gardle? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy to nerwica czy problemy neurologiczne? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co jest powodem kluchy w gardle? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
artykuły
Objawy nerwicy - podział, diagnostyka, leczenie
Zaburzenie nerwicowe dotykają coraz więcej osób w
Kołatanie serca w nerwicy
Zaburzenia lękowe objawiają się w specyficzny spos
Efekt nocebo. To on może powodować część dolegliwości u pacjentów po szczepieniach przeciwko COVID-19
Czy część dolegliwości odczuwanych po przyjęciu sz