Czy stres może przyspieszyć owulację i tym samym okres?

Czy stres może przyśpieszyć owulację i tym samym okres? Mam jeszcze 8 dni do okresu (cykl 28-dniowy), a już odczuwam objawy. A może to wyjątkowo mocny PMS? Chociaż bardzo rzadko bolą mnie jajniki i piersi tuż przed okresem, a tym razem jest odwrotnie i piersi są nabrzmiałe i wyjątkowo bolą mnie sutki. Czy taki "ciężki"PMS może być spowodowany przeziębieniem(od 10dc) i dużym stresem? Czy to może być wręcz przeciwnie spóźniona owulacja? Ciąże wykluczam, jestem dziewicą,a przy pieszczotach uważamy.

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Stres i infekcja (przeziębienie) mogą jak najbardziej spowodować przesunięcie się krwawienia miesiączkowego oraz większe nasilenie związanych z nim objawów. Najprawdopodobniej nie ma powodu do niepokoju. W razie wątpliwości proszę zgłosić się do swojego lekarza.