Czy szałwia ma wpływ na zapłodnienie?

Do Ginekologa: Mam pytanie odnośnie wpływu herbatki szałwi na zaplodnienie. W poniedziałek kochałam się z chlopakiem i to był mój 3 dzień miesiaczki bez zabezpieczeń i poszliśmy na całość (mam wtedy zwiększone libido proszę nie oceniać- generalnie nie staramy się o dziecko a robimy to kiedy mamy ochotę). Następnego dnia, lub dwa dni potem( nie pamiętam dokładnie)przewiało mnie i przeziębiłam się, miałam bardzo zainfekowane gardło i zatkany nos, i koleżanka poleciła mi pić i płukać gardło szalwią, codziennie piłam szałwię przez 6 dni, oraz regularnie 3 razy płukałam gardlo- byłam systematyczna gdyż w pracy czekało mnie ważne spotkanie i musiałam być zdrowa. Potem dowiedziałam się ze szalwia może uniemożliwic zagniezdzenie się zarodka (działa proporonnie-o czym nie wiedziałam) jaki jest możliwy scenariusz, czy przez regularne picie przez prawie tydzień, mogłam przez przypadek zablokowac zagnieżdżenie się zarodka?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, szałwia a w zasadzie jej olejki mogą działać poronnie na zarodek, jednak dotyczy to już zapłodnionej komórki jajowej, płodu, nie będzie to raczej miało wpływu na niezapłodnioną komórkę. Zazwyczaj, aby doszło do poronienia, trzeba spożyć duże ilości szałwii, jednak nie ma na to reguły czy do poronienia na pewno dojdzie. Poza tym nie wiadomo, czy jest Pani w ciąży, najlepiej byłoby wykonać test w dniu spodziewanej miesiączki, gdyby ta się nie pojawiła. Dodatkowo, gdyby test wyszedł pozytywny, warto wspomnieć lekarzowi o fakcie częstego spożywania naparu z szałwii w pierwszych dniach po stosunku.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/szalwia-lekarska-jakie-ma-zastosowanie

https://portal.abczdrowie.pl/mikstura-na-bol-gardla-przygotujesz-ja-w-domu-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/ziola-ktore-pomagaja-chronic-okolice-intymne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.