Czy liście szałwi są jadalne?

Czy liście szalwi są jadalne

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, jak najbardziej – szałwia jest rośliną leczniczą, którą można wykorzystywać na wiele sposobów, również w diecie jako przyprawa do dań.

Jako napar zazwyczaj kojarzymy szałwię z płukaniem jamy ustnej, bowiem ma działanie antybakteryjne i ściągające, lecz nie tylko. Szałwia może być stosowana także w łagodzeniu dolegliwości trawiennych, a nawet leczeniu problemów związanych z menopauzą. Więcej pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/szalwia-w-czym-ci-pomoze.

Z kolei w kuchni szałwię można wykorzystywać w formie suszonej, jak i świeżej. Ponieważ uprawa tej rośliny nie jest trudna, toteż można ją zasadzić na parapecie okiennym czy balkonie, by cieszyć się świeżymi listkami szałwii każdego dnia. Wspomaga trawienie i niweluje problemy żołądkowe, więc warto dodawać ją szczególnie do potraw mięsnych oraz uznawanych za ciężkostrawne (strączkowe, smażone itd.). Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/szalwia-lekarska-jakie-ma-zastosowanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.