Czy tabletki hormonalne opóźniają menopauzę?

Dzień dobry, zażywam dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, które m.in. hamują owulację. Zastanawiam się co się dzieje z tymi 'zahamowanymi komórkami jajowymi' skoro np. przez 10 lat nie dochodzi do owulacji?Wiem, że każda dziewczynka rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych, które mają jej starczyć na cały okres rozrodczy, czyli jak zażywa tabletki antykoncepcyjne, które usypiają układ rozrodczy, to teoretycznie wydłuża czas zużycia tychże komórek jajowych?, czyli opóźnia klimakterium?

Witam. Niestety doustna antykoncepcja nie opóźnia klimakterium pomimo iż teoretycznie zmniejsza ilość "zużytych" komórek jajowych. Za menopauzę odpowiedzialne jest jednak przede wszystkim wygaśnięcie czynności hormonalnej jajników, a to zjawisko nie jest hamowane przez antykoncepcję.