Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne: czy mimo tego mogę zajść w ciążę?

Mówi się, że żadna antykoncepcja nie jest w 100% pewna. Zastanawiam się jednak w jaki sposób może dojść do zapłodnienia w przypadku stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych (wykluczmy przypadek ominięcia dawki, zwymiotowania, biegunek itp. gdy tabletki nie działają prawidłowo). Biorę jednofazowe tabletki dwuskładnikowe. Rozumiem, że zawarty w nich etynyloestradiol działa jak estrogeny - hamuje więc wydzielanie FSH. Z koleji bez FSH nie ma możliwości, aby w organizmie znalazła się dojrzała komórka jajowa. Kolejnym składnikiem leków jest progesteron. Blokuje on wydzielanie LH, czyli zapobiega owulacji. W jaki sposób może więc dojść do zapłodnienia? Czy hormony mogą "nie zadziałać"? Czy może przypadki ciąży podczas stosowania antykoncepcji są wynikiem błędów w przyjmowaniu leków?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Zdania na ten temat są podzielone. Tak jak Pani pisze nie ma stuprocentowo skuteczniej metody antykoncepcyjnej. Najskuteczniejszą z nich jest właśnie przyjmowanie tabletek. Wielu ginekologów uważa, że znaczna większość, jeśli nie wszystkie przypadki zajścia w ciąże mimo brania preparatów spowodowane są właśnie błędami w ich przyjmowaniu np. piciem alkoholu, nieprzestrzeganiem wyznaczonego czasu przyjmowania, złym dawkowaniem, problemami żołądkowo-jelitowymi i innymi. Jednak pogląd ten nie został udowodniony. Inni uważają, że wahania niezawodności spowodowane są różnicami w funkcjonowaniu organizmu każdej kobiety.
Skuteczność antykoncepcji mierzy się indeksem Pearla. Jego wartość dla prezerwatyw wynosi 5 do 12/100. Oznacza to, że na sto kobiet które stosowały regularnie tą metodę przez rok od 5 do 12 zaszło w ciąże. Przyjmowane przez Panią jednofazowe tabletki dwuskładnikowe mają wskaźnik o wartości 0,0-0,3/100. Tak więc jest to metoda bardzo skuteczna i ściśle ją przestrzegając można przyjąć ją za pewną. Dla porównania dodam, że indeks Pearla metody kalendarzykowej wynosi 14-50/100.
Pozdrawiam.