Czy tabletki są skuteczne, jeśli zaczęłam brać drugiego dnia cyklu jednocześnie przyjmując antybiotyk?

Witam, mam 20 lat. Po półrocznej przerwie od tabletek antykoncepcyjnych, postanowiłam zacząć nowe opakowanie. Pierwszą tabletkę wzięłam w drugi dzień cyklu, gdyż na ulotce moich tabletek napisane jest, że dozwolone jest rozpoczęcie brania tabletek między drugim a piątym dniem cyklu, pod warunkiem, że przez pierwszy tydzień używa się dodatkowo prezerwatyw. Ten 2 dzień cyklu, a pierwszy dzień przyjmowania przeze mnie tabletek, był niestety ostatnim dniem mojej kuracji antybiotykowej (antybiotyk ten osłabia działanie tabletek). Teoretycznie więc, w tym dniu, jak i przez siedem kolejnych powinnam się dodatkowo zabezpieczać. Dla pewności zabezpieczałam się dodatkowo prezerwatywą przez pierwsze dwa tygodnie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Chciałabym zapytać, czy z powodu tego, że zaczęłam tabletki nie od pierwszego dnia i przy jednoczesnym zażywaniu antybiotyku, tabletki mogły nie zadziałać? Właśnie jestem w 4 dniu tygodniowej przerwy, ale krwawienie z odstawienia jeszcze się nie pojawiło. Czy istnieje ryzyko ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

W tej sytuacji postąpiła Pani prawidłowo. Dlatego działanie tabletek antykoncepcyjnych powinno być zachowane.
Jednym z działań niepożądanych tabletek antykoncepcyjnych jest brak krwawienia. Jednak zawsze w takim przypadku należy wykluczyć ciążę. Proponuję wykonanie testu ciążowego. Tabletki antykoncepcyjne są przeciwwskazane w ciąży.

Gdyby wynik testu ciążowego był ujemny a kolejne krwawienie z odstawienia się nie pojawiło konieczna będzie wizyta u ginekologa. Być może wskazana będzie zmiana tabletek na inne.

Pozdrawiam