Czy tak można mierzyć temperaturę?

Mam pytanie co do pomiaru temperatury. Wczoraj moje dziecko zostało odesłane ze żłobka z gorączką 38st. W domu wyszło mu 37,2 (ma 15m wiec u niego 37 to norma). Mierzylam mu do końca dnia, obserwowałam. Nie ma absolutnie żadnych objawów chorobowych, złego samopoczucia, normalnie je i śpi. Noc też spokojna. Dziś oddałam go do żłobka a panie powiedziały, że on faktycznie na głowie to nie miał ale zmierzyły mu na klatce piersiowej bo tam był ciepły. Czy tak można mierzyć temperaturę i czy taki pomiar u dziecka biegającego po żłobku ma jakikolwiek sens?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

faktycznie istnieje możliwość pomiaru temperatury na klatce piersiowej, lecz sposób ten nie jest zbyt popularny. Sprawdzając temperaturę na klatce piersiowej należy zwrócić uwagę, czy skóra nie jest zbyt owłosiona, co w przypadku dzieci nie ma większego znaczenia. Ponadto taki pomiar można wykonywać tylko termometrami do tego przeznaczonymi.

Najczęściej stosuje się pomiar temperatury na czole lub w uchu. Pediatrzy polecają także mierzenie temperatury pod pachą lub w odbycie – wówczas wynik jest najbardziej wiarygodny.

Odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pomiar-temperatury-ciala-cialu-u-2-latka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/goraca-glowka-u-rocznego-dziecka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/roznice-w-pomiarach-temperatury.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.