Czy tak wysoki poziom żelaza może wiązać się z tym, że za dużo przyjmuję go w pożywieniu?

Witam, dzisiaj odebrałam wyniki badań wszystkie są w normie oprócz: MCHC 35,70 norma 32,2-35,5 RDW-SD 36,2 norma 36,4-46,3 Bazofile 0,01 norma 0,0-0,1 Monocyty 11,4 norma 2,0-10,0 Żelazo 165,4 norma 37-145,0 TSH 4,490 norma 0,270-4,200 Rok temu stwierdzono u mnie anemię (żelazo 65) we wrześniu żelazo wzrosło do 135, ferrytyna była ok. Żelazo wzrosło mi ponieważ zaczęłam jeść dużo produktów bogatych w ten pierwiastek typu kasze, jaja oraz piję zakwas buraczany który robię w domu. Czy tak wysoki poziom żelaza może wiązać się z tym że za dużo przyjmuję go w pożywieniu i muszę przystopować czy konieczna jest wizyta u specjalisty? Ostatnio mam bardzo stresujący czas, prawo jazdy itp. dodatkowo od kilku dni mam podwyższoną temperaturę ciała, czuję jakby coś mnie "brało". Wiem z tsh muszę iść do endokrynologa.

Lek. Michał Lenard

Poziom żelaza może wynikać z jego nadmiernej podaży w diecie. Zalecane jest zmniejszenie spożywanych produktów bogatych w żelazo, wizyta u specjalisty w tej sprawie nie będzie konieczna. Wyniki powinien mimo wszystko obejrzeć lekarz rodzinny, przy okazji wypisze Pani skierowanie do endokrynologa i ewentualnie zleci dodatkowe badania. Pozdrawiam!