Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 3 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy taka ilość leków może jej zaszkodzić?

Dzień dobry. Mam problem z moją mamą, która jest lekomanką. Ogólnie to bierze dużo leków psychotropowych od wielu lekarzy, żaden lekarz tak na prawdę jej nie prowadzi, każdemu gada co innego i przepisują jej różne leki, a moja mama sobie bierze i miesza je wszystkie "jak się jej podoba". Mama ma depresję i silną nerwicę (zaburzenia lękowe). Wypiszę leki które bierze i proszę o pomoc-poradę, czy taki miks - na ile jest szkodliwy (bo na pewno nie leczniczy) oraz czy może jej się w końcu coś stać, bo to już trwa z 15 lat. Mama ma 61 lat. Wstaje o 10, w ciągu dnia leży i ogląda telewizję albo siedzi na Facebook i niewiele poza tym, nie ma znajomych, nie wychodzi z domu, nie kąpie się, wszystko obtłumacza i jest taki mur, że Ja, jej syn, nie jestem w stanie w ogóle z nią rzetelnie porozmawiać o problemie. Do tego mama ma otyłość II stopnia. Wypiszę leki które bierze w ciągu dnia: 1. Alprazolam 1-2 mg 2. Sertalina 100 mg 3. Pregabalina (600 mg - na raz, po tym chodzi jak naćpana, ale z reguły mniej, ok. 300 mg) 4. Na noc - 100 mg kwetiapiny 20 mg zolpidemu Do tego leki na nadciśnienie Valsacor 320 mg amlodypina 5 mg, jak jej skacze do 200 ciśnienie to bierze captopril pod język 25-100 mg, średnio 2-3 razy w tygodniu ma takie wysokie skoki. I jeszcze Bibloc wieczorem na nadciśnienie 2,5 mg. Plus pełno suplementów - witaminy, omega, jakieś inne bzdurne, tanie badziewia. Jak bardzo mama sobie szkodzi, czy może jej się coś stać? Czy tyle leków w ogóle brać jest sens?? Czy tyle leków może doprowadzić do śmierci?
MĘŻCZYZNA, 34 LAT 5 miesięcy temu

Jak wygląda farmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego?

Prognozy podają, iż w 2025 roku na całym świecie, 1,5 miliarda osób będzie chorować na nadciśnienie tętnicze. W przypadku wystąpienia tej dolegliwości, można poddać się leczeniu farmakologicznemu, o czym opowiada dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Witam!

Mama bierze lek przeciwdepresyjny Sertralinę 100 mg, jest to standardowa dawka, Pregabalina jest lekiem przeciwlękowym, dawka 600 mg jest dawką maksymalną i nie powinna być brana jednorazowo, tylko podzielona na 2 dawki, rano i wieczorem, kwetiapina w dawce 100 mg wieczorem ma działać wyciszająco i indukować sen. Te trzy leki mogą być ze sobą bezpiecznie łączone. Natomiast Alprazolam i Zolpidem są lekami uzależniającymi i bardzo szkodliwymi przy dłuższym stosowaniu, dlatego dobrze, aby mama starała się powoli i stopniowo je odstawić, koniecznie pod kontrolą lekarza.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy