Czy taka infekcja może mieć wpływ na zapłodnienie?

Witam, z mężem staramy się o dziecko, przez ostatni tydzień dni plodnych codziennie dochodziło do zbliżenia. Dzisiaj rano poczułam swędzenie i pieczenie pochwy. Nie mam szans na wizytę u lekarza bo jest weekend. Czy mogę użyć np zennellę med lub clotrimazolum(to mam pod ręką) czy lepiej poczekać do wizyty? Czy infekcja może mieć wpływ na zapłodnienie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ani infekcja intymna (w Pani przypadku prawdopodobnie o charakterze grzybiczym), ani lek przeciwgrzybiczy nie są co prawda bezpośrednim przeciwwskazaniem do starań o dziecko (pod warunkiem że infekcja nie uniemożliwia współżycia). Clotrimazolum może być stosowany nawet podczas ciąży, podobnie jak Zenella med. Jeżeli doskwiera Pani swędzenie, może Pani zastosować któryś z preparatów. Odsyłam do odpowiedzi na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-plemniki-przezywaja-w-stanie-zapalnym-pochwy oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-infekcja-grzybicza-uniemozliwia-zajscie-w-ciaze i w tym miejscu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-globulki-na-infekcje-pochwy-maja-wplyw-na-poczecie.

Proszę pamiętać, że współżyjąc z partnerem w czasie trwania infekcji naraża go Pani na zainfekowanie patogenem. Sugerowałabym więc wizytę u ginekologa przed rozpoczęciem starań o dziecko – proszę pamiętać, że infekcje bakteryjne mogą prowadzić do poronienia, natomiast zakażenia grzybicze podczas ciąży są trudniejsze w leczeniu i częściej nawracają. Nie każdy lek będzie Pani mogła zastosować, dlatego warto odłożyć plany prokreacyjne na kolejne cykle od momentu pełnego wyleczenia. Jeżeli podczas minionego cyklu doszło do zapłodnienia, również warto by zwróciła się Pani niezwłocznie do ginekologa w celu ustalenia podłoża infekcji i wdrożenia skutecznego leczenia.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.