Czy plemniki przeżywają w stanie zapalnym pochwy?

Witam! Współżyłam z mężczyzną bez zabezpieczenia, ale nie doszedł we mnie (chociaż mam małe obawy), ale w ostatnim czasie mam stan zapalny pochwy,(grzybica pochwy). Czy stan zapalny pochwy przyczynia się do tego, że plemniki mogą zginąć, czy mają szansę na przeżycie w takich warunkach?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przede wszystkim radzę się udać do ginekologa i zrobić porządek ze stanem zapalnym. Naraża się Pani na przejście infekcji w stan przewlekły, a partnera na zakażenie. Nie jest to odpowiedzialna postawa, może grozić w przyszłości trudnościami z zajściem w ciążę, w zależności od charakteru infekcji.

Infekcja może, ale nie musi mieć wpływu na Pani płodność i szanse na zajście w ciążę w tej chwili. Zmienione pH pochwy zmniejsza żywotność plemników. Na pewno nie ułatwia to zapłodnienia, ale nie stanowi też ochrony przed niechcianą ciążą!

Pozdrawiam serdecznie!