Czy taka opryszczka jest jeszcze aktywna i może zarażać?

Czy mając opryszczke w fazie strupa zagraża innym czy już jest to etap kiedy nie zarazam? Czy osoby posiadające wirusa w swoim organizmie, ale nie mające aktywnej opryszczki napina się, mojego kubka kiedy ja mam pęcherz na wardze to czy spowoduje to że pojawi im się wykwit? Pytam o wypicie z mojego kubka czy wyarcie buzi moim ręcznikiem ( kiedy ja mam aktywna opryszczke)

Ryzyko przeniesienia wirusa jest bardzo duże przy piciu z tych samych kubków, jednak nie od razu wirus może ujawnić się u zarażonego, wyrzut opryszczki następuje dopiero w momencie obniżenia odporności