Czy taki poziom hormonu wzrostu jest niepokojący?

Dzień dobry. Pytanie odnośnie wyniku hormonu wzrostu u dziecka. Chłopak 10 lat i 4 miesiące, wzrost 136 cm. Wynik hormonu wzrostu to 0,38 ng/ml. Wizytę u pediatry mamy dopiero za kilka dni, a chciałbym już coś wiedzieć. Czy wynik jest aż tak bardzo zły?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

poziomy hormonu wzrostu są najwyższe w pierwszych kilku miesiącach życia, maleją stopniowo wraz z wiekiem i zazwyczaj osiągają swoje najniższe poziomy w okresie dojrzewania płciowego.

Wynik powinien być interpretowany z uwzględnieniem wartości referencyjnych podanych przez laboratorium, które dokonało badania.

Można uznać, że wynik poziomu hormonu wzrostu wynoszący 0,38 ng/ml jest nieco niski w stosunku do wartości oczekiwanych w tym wieku. Jednakże, warto podkreślić, że interpretacja wyniku zależy od wielu czynników, takich jak historia medyczna dziecka, czy wyniki innych badań laboratoryjnych.

Zalecamy kontakt z pediatrą, który zaplanuje dalsze postępowanie.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pan w publikacji, do której odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/hormon-wzrostu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badanie-hormonu-wzrostu-u-5-latka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.