Co oznacza taki poziom testosteronu u 10-latka?

Dzień dobry , prosze o interpretacje wyniku u chłopca lat 10 , wynik testosteronu 1,89 ng/ml czy to wynik prawidłowy oraz czy nalezy to dokładnie diagnozować?.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pan pewne kontrolne badania krwi u dziecka, aby sprawdzić ogólny stan funkcjonowania organizmu. Nie wspomniał Pan zaś, w jakim celu było dokładnie wykonywane badanie oraz, czy występują jakieś konkretne dolegliwości, które budziłyby obawy o stan zdrowia dziecka.

Istotnym jest również, czy są przyjmowane pewne leki, które mogłyby wpłynąć na wynik badania. Biorąc jednakże pod uwagę przedstawioną wartość danego hormonu, można by stwierdzić, że prawdopodobnie wystąpił w normie referencyjnej biorąc pod uwagę wiek dziecka. Niestety jednak laboratoria nie mają podanych zakresów dla dzieci. Istotnym jest, czy są obecne u dziecka pewne objawy somatyczne.

Testosteron należący do grupy androgenów i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada między innymi za przyrost masy mięśniowej, ton głosu, czy rozwój owłosienia.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić stan zdrowia Pana dziecka, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem pediatrą. Specjalista po analizie dotychczasowego badania zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-testosteron

https://portal.abczdrowie.pl/hormony

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.