Co oznacza taki poziom testosteronu u 24-latka?

Witam od kilku lat trenuje na siłowni, dziś wybrałem się na badania testosteronu i okazało się że mam 350 ng/dl czyli tylko 100 ponad dolną granicę. Czy to aby na pewno w normie ? Czy powinienem udać się do specialisty aby spróbować go podnieść do wyższej wartości w granicy 600

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pan kontrolne badania hormonów, aby sprawdzić stan funkcjonowania organizmu. Każdy mężczyzna, zwłaszcza prowadzący wzmożoną aktywność fizyczną powinien przeprowadzać raz do roku pełniejszą diagnostykę.

Biorąc pod uwagę wyniki Pana badań, można by stwierdzić, że poziom testosteronu wystąpił w prawidłowej granicy normy. Prawdopodobnie nie ma potrzeby przyjmowania hormonów, aby podwyższyć poziom testosteronu. Jego najwyższy poziom utrzymuje się zazwyczaj u mężczyzn pomiędzy 20. a 30. rokiem życia.

Warto zaznaczyć, że za poziom tego hormonu męskiego odpowiada mózg, a dokładniej przysadka mózgowa, kontrolowana przez podwzgórze.

Bardzo istotne w utrzymaniu prawidłowego poziomu testosteronu jest właściwa dieta, bogata w pełnowartościowe białko pochodzenia zwierzęcego, czyli jajka, ryby, mięso i nabiał.

W razie wszelkich wątpliwości, zalecamy Panu konsultację z lekarzem internistą, aby ocenić dokładnie aktualny poziom testosteronu w Pana organizmie.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-testosteron

https://zdrowie.parenting.pl/zaburzenia-hormonalne-u-mezczyzn

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.