Co oznaczają te wyniki badań hormonalnych u 24-latka?

Dzień dobry, jestem mężczyzną w wieku 24 lat, zrobiłem badania hormonalne i wyniki trochę mnie niepokoją, mianowicie wynik FSH jest na poziomie 1,62mIU/ml (norma 0,95 - 11,95), LH 3,66mIU/ml (norma 0,57 - 12,07), estradiol 40,4pg/ml (norma 11 - 44), testosteron 650ng/dl (norma 240 - 870), prolaktyna 10,5ng/ml (norma 3,46 - 19.4). Od jakiegoś czasu jestem przewlekle zmęczony, mam obniżony nastrój i podwyższone ciśnienie (często w okolicach 160 na 80), a także mocno obniżone libido. Czy przyczyny powinienem upatrywać w tych wynikach, czy nie mają one związku?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania hormonów, aby sprawdzić stan funkcjonowania organizmu. Dzięki takiej profilaktyce można w porę wychwycić poważniejsze schorzenia układu dokrewnego.

Nie wspomniał Pan, czy przyjmuje na stałe jakieś leki oraz czy występują pewne choroby przewlekłe. Różne schorzenia mogą wpływać na samopoczucie, a także odczuwanie zmęczenia, i senność.

Dodatkowo wiele czynników może mieć znaczenie przy podwyższonym ciśnieniu, począwszy od chorób somatycznych, nieprawidłowej diety, przewlekłego zmęczenia oraz oddziaływania czynników stresogennych.

Analizując przedstawione wyniki badań, można by wywnioskować, że prawdopodobnie wskazane hormony nie powinny mieć większego znaczenia diagnostycznego. Wszystkie wartości hormonów wystąpiły w określonych normach referencyjnych. Nie powinno się zaobserwować większych odchyleń od norm.

Możliwe, że aktualne problemy zdrowotne mogą mieć inną przyczynę. Zalecamy zatem Panu konsultację z lekarzem internistą, który po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz leczeniu, aby poprawić Pana komfort życia.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została określona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-cisnienia-krwi-wartosci-prawidlowe

https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna

https://zdrowie.parenting.pl/zaburzenia-hormonalne-u-mezczyzn

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.