Co oznaczają takie wyniki badania krwi 27-latka?

Witam. Zrobiłem badania krwi głównie przez złe samopoczucie. Wyszła podwyższona prolaktyna i testosteron, endokrynolog wysłał mnie na prolaktynę 3 punktową. Prosiłbym i interpretację wyników, ponieważ wizytę mam dopiero w styczniu a chciałbym się coś dowiedzieć. Mężczyzna 27 lat 170cm 68kg Estradiol 35 (11-44) Ft3 5.25 (2.7-5.7) Ft3 11.93 (9-19) Testosteron 870 (240-870) TSH 1.28 (0.35-4.9) Lh 5.17(0.57-12) Dhea-s 387 (167-591) Prolaktyna 3 punktową Pierwsze pobranie - 24 Pobranie godzinę po MCP 132 Pobranie 2 godziny po mcp 83
MĘŻCZYZNA, 27 LAT 4 miesiące temu

Czy tak było w przypadku pańskiego badania?

Wiele czynników może obniżać poziom testosteronu:

- Otyłość

- Alkohol

- Lęk

- Cukrzyca

- a nawet brak snu - co pewnie jest najczęstsze !

poza tym znacznie rzadziej:

- Chemioterapia lub naświetlanie (leczenie przeciwnowotworowe)

- Zabuzenia przysadki mózgowej

- Nieprawidłowość w obrębie jader

- AIDS

Dodatkowo wiele leków, aż trudno by wymienić

Pański poziom testosteronu jest graniczny. Najważniejsze jest czy towarzyszą temu jakieś objawy kliniczne albo coś z wymienionych powyżej czynników, które łatwo można by skorygować.

Dobrego roku.

Robert Kulik

lekarz androlog

http://wazektomia.warszawa.pl