Czy taki wynik testosteronu jest prawidłowy u 18-latka?

Dzień Dobry czy wynik 105ng/dl testosteronu całkowitego u 18 latka może być normalny? Normy są od 300 do 800 ale gdy byłem u endokrynolog to powiedziała że wszystko w porządku. Po zapoznaniu sie z tematem widze u siebie wszystkie objawy hipogonadyzmu. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badanie hormonalne, aby móc sprawdzić stan funkcjonowania organizmu. Bardzo dobrze, że skonsultowano już wynik badania z lekarzem specjalistą.

Z racji odległości i braku możliwości przeprowadzenia wywiadu, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie oraz ocenić stan zdrowia. Przedstawiony wynik testosteronu wystąpił prawdopodobnie poniżej normy referencyjnej, gdzie należałoby odnaleźć przyczynę takiego stanu.

Hipogonadyzm jest schorzeniem objawiającym się między innymi: defektem układu rozrodczego, co wpływa na zaburzenia hormonalne wynikających z pracy jajników lub jąder, a także brakiem mutacji i popędu seksualnego.

Aby móc wykluczyć tą przypadłość warto wykonać takie badania, jak: rezonans magnetyczny głowy, a także USG narządów płciowych.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem endokrynologiem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz ewentualnym leczeniu.

Życzymy Panu dobrego samopoczucia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/hipogonadyzm https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-jader

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.