Czy taki poziom testosteronu w ciąży jest prawidłowy?

Witam. Jestem w pierwszym trymestrze ciaży, Wynik badania testosteronu pokazuje, że jest podwyższony - 63.50 (normy do 48.10). Czy mam się tym przejmować, czy może to być zwiazane po prostu z ciaża?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

oprócz tego, że nadmiar testosteronu może utrudnić poczęcie, to ważny on jest również dla prawidłowego rozwoju już poczętego dziecka, zwłaszcza płci męskiej.

Delikatnie podwyższony poziom testosteronu nie musi być powodem do niepokoju, jednak zawsze należy skonsultować wyniki z lekarzem prowadzącym ciążę.

Zbyt wysoki poziom testosteronu może doprowadzić nawet do poronienia. Ponadto grozi także stanem przedrzucawkowym w efekcie którego może dojść do porodu przedwczesnego. Ważne więc, aby być pod stałą opieką lekarską, aby w razie potrzeby lekarz mógł odpowiednio zareagować. Proszę więc nie bagatelizować wyników i udać się z nimi koniecznie do lekarza.

Więcej informacji na temat tego hormonu znajdzie Pani w artykule, który dostępny jest pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-testosteron.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.