Co może oznaczać taki poziom hormonu DHT?

Witam co może oznaczać poziom DHT u mężczyzny w wieku 20 lat - gdy norma jest do 990, a ja mam aż 2345 ? Jakie mogą być przyczyny i w jaki sposób mogę zbić poziom tego hormonu ? Wizytę u dermatologa mam dopiero za miesiąc a bardzo się wystraszyłem!!

Redakcja abcZdrowie

Witam,

DHT, czyli dihydrotestosteron, to jeden z najważniejszych hormonów płciowych męskich. Jego zadaniem jest kształtowanie cech męskich (u obu płci) – odpowiada zatem m.in. za owłosienie na ciele czy właściwe funkcjonowanie gruczołu krokowego. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/dihydrotestosteron-dht.

Norma dla tego hormonu w przypadku mężczyzn to 250–750 ng/l. Ponieważ nie wspomina Pan z jakiego powodu wykonane zostało badanie (z jakimi dolegliwościami boryka się Pan), to trudno domniemywać, co jest przyczyną podwyższonego poziomu DHT. Warto jednak wiedzieć, że nadmiar tego hormonu powoduje tzw. łysienie androgenowe – więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe.

Natomiast nie należy ignorować podwyższonego poziomu dihydrotestosteronu, ponieważ nadmiar hormonu utrzymujący się w organizmie przez długi czasu sprzyja rozwojowi raka gruczołu krokowego. Sugeruję więc skonsultowanie wyników badań z lekarzem, który zlecił Panu badania lub z endokrynologiem.

Naturalne sposoby na obniżenie poziomu DHT to między innymi stosowanie palmy sabałowej, spożywanie zielonej herbaty czy wyciąg z kory śliwy afrykańskiej, natomiast z uwagi na brak znaczących badań trudno z całą pewnością mówić o skuteczności ww. składników.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.