Jak działa palma sabałowa?

Dzień dobry. Chciałabym zapytać czy branie palmy sabałowej przez kobietę może negatywnie wpłynąć na całą gospodarkę hormonalną? tzn rozregulowanie innych hormonów oprócz pomocy w obniżeniu DHT? Chciałabym ją suplementować w walce z łojotokiem i wypadaniem włosów, ale obawiam się o inne skutki uboczne. Dziękuje za opdowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stosowanie palmy sabałowej może przynieść oczekiwane rezultaty, ale pod warunkiem, że przyczyną nadmiernego wypadania włosów jest łysienie o charakterze hormonalnym – tzw. łysienie typu męskiego. Wówczas zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą z powodzeniem stosować palmę sabałową, bo ma działanie antyandrogenowe.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/palma-sabalowa-charakterystyka-wlasciwosci-lecznicze-jak-stosowac-przeciwwskazania-dzialania-niepozadane.

Przeciwwskazaniem do jej stosowania w przypadku kobiet jest ciąża, karmienie piersią, a także stosowanie antykoncepcji hormonalnej w postaci doustnej.

Jeżeli ma Pani obawy, że preparaty zawierające palmę sabałową wpłyną negatywnie na gospodarkę hormonalną, może Pani stosować preparaty o działaniu miejscowym (szampony, odżywki, maski).

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/lojotokowe-zapalenie-skory-a-lysienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.