Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 1 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kiedy najlepiej wykonać takie badanie?

Witam, Chciałam się dowiedzieć kiedy najlepiej wykonać badanie testosteronu , androstedionu w kierunku łysienia androgenowego.
KOBIETA, 34 LAT 10 miesięcy temu

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate objawia się występowaniem przejściowych lub trwałych ognisk łysienia skóry, która nie zostaje zapalnie zmieniona. Na temat pierwszych objawów łysienia plackowatego wypowiada się dr Tomasz Wasyłyszyn.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

hormony androgenowe, czyli męskie hormony płciowe, występują u obu płci, lecz u mężczyzn w większym stężeniu, gdyż odpowiedzialne są za kształtowanie się męskich narządów płciowych oraz wtórne cechy płciowe. Androstendion, DHEA-S, testosteron i DHT to właśnie te hormony, które pojawiając się u kobiet w wyższym stężeniu, mogą powodować hirustyzm lub łysienie typu męskiego. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe.

Badanie androstendionu i testosteronu powinno zostać wykonane między 3. a 10. dniem cyklu kobiety, czyli w I fazie. Natomiast warto to skonsultować z lekarzem – endokrynologiem-ginekologiem – gdyż poza wymienionymi przez Panią hormonami warto również zbadać hormony tarczycy oraz ferrytynę. Samo badanie hormonów również może się okazać niewystarczające – kobietom zaleca się również wykonanie trichogramu, mającego na celu ocenę włosa w aspekcie długości trwania jego cyklu. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-i-diagnostyka-lysienia-androgenowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy