W którym dniu cyklu badany jest poziom androgenów u kobiet?

W którym dniu cyklu badamy poziom androgenów u kobiet?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

androgeny, czyli męskie hormony płciowe (odpowiadające za kształtowanie narządów płciowych i tzw. wtórnych cech płciowych), występują w niewielkim stężeniu także w organizmie kobiety. Zaburzenie równowagi pomiędzy męskimi oraz żeńskimi hormonami płciowymi oraz patologiczna przewaga jednych nad drugimi, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn powoduje szereg konsekwencji zdrowotnych. Więcej informacji na ten temat w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/androgeny-kobiety-mezczyzni-nadmiar.

Badanie androgenów, czyli: testosteronu, DHEA i DHEA-S oraz androstendionu, wykonuje się u kobiet między 4. a 10. dniem cyklu (najpóźniej na 7 dni przed miesiączką). Na badaniu należy pojawić się w godzinach porannych, a w razie przyjmowania jakichkolwiek leków – zgłosić ten fakt w laboratorium. Niektóre leki mogą zmienić wynik badania (glikokortykosteroidy, doustna antykoncepcja hormonalna i inne).

Być może zainteresują Panią także artykuły dostępne pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hormony-plciowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.