Hormony a zachowanie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

Normy poziomu hormonu wzrostu są różne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ponadto na zawartość somatotropiny mają wpływ różne czynniki takie jak: płeć, ilość snu, aktywność fizyczna, poziom estrogenów czy dożywienie.

Wyniki badań GH w każdym przypadku należy konsultować z lekarzem przeprowadzającym badanie. Powód jest taki, że normy poziomu somatotropiny ustalane są przez konkretne laboratorium analityczne dla konkretnego oznaczenia. Wyniki jakie przedstawiono w pytaniu wskazują na podwyższony poziom hormonu. Należy jednak pamiętać, że badana ma 13 lat, co znaczy, że wchodzi w okres aktywnego wzrostu, stymulowanego właśnie przez hormon GH. Ten fakt może po części tłumaczyć wysoki wynik badania.

Podwyższone stężenie GH u dzieci może skutkować wystąpieniem gigantyzmu. Zaburzenie to charakteryzuje się nadmiernym wzrostem kości długich tj. kości udowej, piszczelowej czy ramiennej oraz tkanek.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami na naszym portalu, które rozwijają temat:

https://portal.abczdrowie.pl/hormon-wzrostu

https://portal.abczdrowie.pl/akromegalia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty