Czy taki stan jest dla mnie niebezpieczny?

Witam. Mam nadciśnienie tętnicze z migotaniem przedsionków ( po dobraniu leczenia od trzech lat nie było żadnych epizodów z tym związanych ) brałam bibloc 5, telmisartan 40 12,5 oraz acard 75 .... wszystko było ok do czasu gdy schudłam około 14 kg i nadal jestem na diecie , wtedy ciśnienie wraz z tętnem obniżyło się do wartości 98/50 nawet 98/47 z tętnem 47-51, puchną mi stopy - czuje pływanie w głowie ... lekarz zmienił mi dawkowanie na bibloc 2,5 oraz telmisartan 40 , acard bez zmian ... minęły prawie trzy tygodnie a wartości ciśnienia i pulsu pozostają bez zmian ... nie wiem co o tym sądzić , to pływanie w głowie tak jakby mózg w mojej głowie obijał się o kości czaszki .... nie da się pracować , skupić , bo te napadowe pływania męczą mnie .... wizyta dopiero za miesiąc ... czy ten stan tzn niskie wartości ciśnienia i pulsu są niebezpieczne, mam spokojnie czekać na wizytę ? Z góry dziękuję za radę . Dorota.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dolegliwości wynikają z niskich wartości ciśnienia wynikających ze stosowanych leków po modyfikacji stylu życia. Takie rozpoznanie należy jednak przyjąć dopiero po wykluczeniu innych, groźnych przyczyn.

Po pierwsze wymaga Pani konsultacji kardiologicznej: migotanie przedsionków wymaga dożywotniej antykoagulacji (Acard, czyli kwas acetylosalicylowy nie spełnia odpowiednich kryteriów w tej jednostce chorobowej). Po drugie należy wykonać EKG i badanie echokardiograficzne- obrzęki kończyn dolnych mogą wynikać z niewydolności serca. Proszę także wykonać podstawowe badania laboratoryjne: morfologię (zawroty głowy mogą wynikać z niedokrwistości), jonogram (niedobory elektrolitowe to najczęstsza przyczyna zaburzeń rytmu serca), TSH, ft3, ft4, kreatyninę, mocznik oraz ALAT i ASPAT. Proszę także oznaczyć stężenie CRP i prokalcytoniny, ten niecharakterystyczny dyskomfort, który opisuje Pani jako "pływanie" może świadczyć o infekcji opon mózgowo- rdzeniowych. Badania laboratoryjne pomogą rozpoznać stan zapalny. Przy tak niskich wartościach ciśnienia tętniczego może Pani odstawić telmisartan.