Czy takie oznaczenie kortyzolu powinno martwić?

Zrobiłam sobie oznaczenie kortyzolu w dwóch godzinach: 8:00 rano - wynik 386,62 (norma 115,92-1058,84 nmol/l) 18:00 - wynik 409,3 (norma 46,92-458,16); czy powinnam zacząć się martwić? Zaznaczam, że jestem po zespole cushinga i prawostronnym usunięciu nadnercza.

Dzień dobry,

Ma Pani nieprawidłowy rytm kortyzolemii. Kortyzol wieczorny fizjologicznie powinien być przynajmniej o 50 % niższy, niż ranny. Proszę zgłosić się do endokrynologa celem poszerzenia diagnostyki. Lekarz z pewnością zleci Pani dodatkowe badania, które odpowiedzą na pytanie, czy kontrola choroby jest właściwa...

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz