Czy takie uczucie podczas ćwiczeń powinno mnie niepokoić?

Od paru dni uczęszczam na siłownię, po wyprostowaniu ręki oraz napięciu jej przechodzi "lekki prąd" do małego palca, nie jest to bolesne a bardziej czuję dyskomfort. Czy jest to coś groźnego czy odpuścić sobie siłownię?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

uczucie ‘lekkiego prądu’ przechodzącego przez rękę aż do małego palca podczas prostowania kończyny górnej, może być wywołane chwilowym uciskiem na nerw łokciowy. Wskazane byłoby udanie się do lekarza w celu dokładnego rozpoznania dolegliwości i przeprowadzania badania fizykalnego. Do tego czasu lepiej, aby zrezygnował Pan z ćwiczeń fizycznych, przy których dyskomfort się pojawia.

W przypadku Pana dolegliwości prawdopodobne jest wystąpienie tzw. zespołu kanału Guyona, polegającego na ucisku różnych struktur (najczęściej kości) na nerw łokciowy. Przyczyny wystąpienia schorzenia mogą być samoistne lub pourazowe. Nerw łokciowy składa się z włókien czuciowych i ruchowych, mrowienie palców czy ‘uczucie prądu’ wskazuje na ucisk w obrębie włókien czuciowych. Przy zespole kanału Guyona stosuje się leczenie zachowawcze polegające na zabiegach fizykoterapeutycznych, terapii tkanek miękkich i neuromobilizacji poprawiającej odżywienie i ślizg nerwu łokciowego. Jeżeli w przypadkach, gdy działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i wymaga tego dobro pacjenta, rozważa się wykonanie zabiegu operacyjnego.

Więcej na podobne tematy przeczyta Pan w artykułach:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-zdretwienie-palca-w-lewej-dloni,

https://portal.abczdrowie.pl/dretwienie-palcow-przyczyny-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.