Zapytaj lekarza

1 , 0 3 2 , 1 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy takie wyniki TK głowy z kontrastem wskazują na wodogłowie?

Dzień dobry, Pacjent lat 62. Badanie: TK głowy z kontrastem. * Niewielkiego stopnia obniżenie gęstości istoty białej przykomorowej obu półkul mózgu, bez efektu masy * gęstość tkankowa substancji białej i szarej mózgu prawidłowa, * układ komorowy nadnamiotowy znacznie poszerzony (komora III max do ok. 20-21 mm symetryczny nieprzemieszczony, * uogólniony umiarkowany zanik korowy mózgowia * komora IV nieco poszerzona * pień mózgu i móżdżek w normie * cech krwawienia śródczaszkowego nie uwidoczniono Czy to może być wodogłowie ??? Proszę o pomoc. Z góry bardzo dziękuję.
MĘŻCZYZNA, 62 LAT 9 miesięcy temu

Pierwsze objawy autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy.

Owszem, potwierdzam, przytoczony opis TK jednoznacznie świadczy o wodogłowiu. W tym przypadku istnieje prawdopodobieństwo wodogłowia normotensyjnego, czyli zespołu Hakima, który jest najczęstszą postacią tego typu wodogłowia u mężczyzn w podanym wieku. W tym schorzeniu, poza typowym obrazem radiologicznym obecne są zaburzenia otępienne, zaburzenia chodu i zaburzenia w oddawaniu moczu. Ścisłe rozpoznanie wymagałoby hospitalizacji neurologicznej celem wykonania szczegółowych badań ciśnienia i wchłaniania płynu mózgowo-rdzeniowego. Drogą nakłucia lędźwiowego w szpitalu, w oddziale neurologii lub neurochirurgii ocenia się zmiany ciśnienia tego płynu przy kontrolowanym jego wypływie. Poza tym podaje się radioznacznik, w oparciu o który określa się szybkość jego cyrkulacji z płynu mózgowo-rdzeniowego do krwi żylnej, aby ustalić typ wodogłowia. W leczeniu zespołu Hakima stosuje się na stałe układ drenujący płyn mózgowo-rdzeniowy przez zastawkę do otrzewnej, a zabieg założenia tej zastawki wykonują neurochirurdzy. Zwykle następuje poprawa stanu zdrowia chorego, o ile czas od chwili pojawienia się u niego zaburzeń zdrowotnych, poprzez pełną diagnostykę oprócz TK głowy, do chwili zastosowania leczenia nie był zbyt długi, np. wielomiesięczny lub paroletni.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy