Czy takie wyniki TK głowy z kontrastem wskazują na wodogłowie?

Dzień dobry, Pacjent lat 62. Badanie: TK głowy z kontrastem. * Niewielkiego stopnia obniżenie gęstości istoty białej przykomorowej obu półkul mózgu, bez efektu masy * gęstość tkankowa substancji białej i szarej mózgu prawidłowa, * układ komorowy nadnamiotowy znacznie poszerzony (komora III max do ok. 20-21 mm symetryczny nieprzemieszczony, * uogólniony umiarkowany zanik korowy mózgowia * komora IV nieco poszerzona * pień mózgu i móżdżek w normie * cech krwawienia śródczaszkowego nie uwidoczniono Czy to może być wodogłowie ??? Proszę o pomoc. Z góry bardzo dziękuję.

Owszem, potwierdzam, przytoczony opis TK jednoznacznie świadczy o wodogłowiu. W tym przypadku istnieje prawdopodobieństwo wodogłowia normotensyjnego, czyli zespołu Hakima, który jest najczęstszą postacią tego typu wodogłowia u mężczyzn w podanym wieku. W tym schorzeniu, poza typowym obrazem radiologicznym obecne są zaburzenia otępienne, zaburzenia chodu i zaburzenia w oddawaniu moczu. Ścisłe rozpoznanie wymagałoby hospitalizacji neurologicznej celem wykonania szczegółowych badań ciśnienia i wchłaniania płynu mózgowo-rdzeniowego. Drogą nakłucia lędźwiowego w szpitalu, w oddziale neurologii lub neurochirurgii ocenia się zmiany ciśnienia tego płynu przy kontrolowanym jego wypływie. Poza tym podaje się radioznacznik, w oparciu o który określa się szybkość jego cyrkulacji z płynu mózgowo-rdzeniowego do krwi żylnej, aby ustalić typ wodogłowia. W leczeniu zespołu Hakima stosuje się na stałe układ drenujący płyn mózgowo-rdzeniowy przez zastawkę do otrzewnej, a zabieg założenia tej zastawki wykonują neurochirurdzy. Zwykle następuje poprawa stanu zdrowia chorego, o ile czas od chwili pojawienia się u niego zaburzeń zdrowotnych, poprzez pełną diagnostykę oprócz TK głowy, do chwili zastosowania leczenia nie był zbyt długi, np. wielomiesięczny lub paroletni.