Czy te bóle brzucha mają związek z hormonami?

Ponawiam pytanie, z powodu braku odpowiedzi. Podejrzewałam u siebie niedoczynność tarczycy, dzisiaj wykonałam badania, ale o dziwo TSH jest w normie (3,030 uIU/ml, norma: 0,51-4.3) z kolei dość niskie wyniki FT3 (2.38pg/ml, norma:2.56-5.01) i FT4 (0.99ng/dl, norma:0.98-1.63). Mam 18 lat, waga 67kg, wzrost 172 cm. Od 1,5 roku obserwowałam u siebie sporo objawów zgadzających się z niedoczynnością: wzrost wagi (w ciągu tego czasu przytyłam 12kg, jedząc cały czas taką samą kalorykę - odżywiam się zdrowo od 3 lat, umiem liczyć kalorie; nawet przy redukcji, cały czas tyłam; bóle stawów; problemy z przełykaniem; sucha skóra; wzdęcia i gazy; na przemian biegunki i zaparcia; bóle brzucha, jest taki napięty; nudności; rozregulowana miesiączka. Nie wiem teraz co mam myśleć, proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

normy dla badania TSH nie są takie jednoznaczne, jakby się mogło wydawać – odczytując wyniki badań na poziom hormonów tarczycy należy wziąć pod uwagę wiek oraz płeć, a także ewentualnie dolegliwości, na które uskarża się pacjent. Zatem sam wynik TSH to za mało, by mówić o jakiejkolwiek normie – 0,5-4,1 to bardzo szerokie ramy, w których mieszczą się różne kategorie wiekowe. W Pani wieku TSH jest nieco zawyżone, zaś hormony T3 i T4 za niskie, co może świadczyć o niedoczynności tarczycy. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-tyroksyna-badanie-tarczycy-wskazania-i-normy.

Również objawy, które Pani wymienia – w takiej ilości i natężeniu, budzą podejrzenie wystąpienia pełnej niedoczynności tarczycy. Sądzę, że powinna Pani niezwłocznie zapisać się na wizytę do endokrynologa – warto dla pewności wykonać badanie przeciwciał ATPO oraz USG tarczycy. Powinny dać ostateczną odpowiedź na dręczące Panią wątpliwości. Być może przyda się Pani również ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.