Czy te krople mogą mieć wpływ na ciążę?

Na przełomie 4/5 tygodnia ciąży stosowałam krople do oczu Tobradex (5 dni stosowania, 2 krople na dzień). Teraz już wiem, że nie należą one do najbezczniejszych w okresie ciąży z uwagi na ototoksyczność. Czy istnieje ryzyku duże ryzyko wpływu tych kropli na płód?
KOBIETA, 37 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w przypadku ciąży, ogólnie zaleca się unikanie stosowania wszelkich leków, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, chyba że są one absolutnie konieczne i zalecone przez lekarza. Ryzyko związane z ekspozycją na leki w czasie ciąży często zależy od wielu czynników, w tym dawki, czasu przyjmowaniu, i indywidualnych cech organizmu matki i płodu.

Tobradex to krople do oczu zawierające dwa składniki aktywne: tobramycynę, antybiotyk z grupy aminoglikozydów, i deksametazon, glikokortykosteroid. Tobramycyna może być ototoksyczna i szkodliwa dla płodu

Krótki czas przyjmowania wskazanych kropli raczej nie powinien spowodować negatywnych konsekwencji, ale powinna Pani o tym wspomnieć na następnej kontroli.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-kropli-tobradex-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.